Handla med hjärtat!

Handla med hjärtat, värna om våra lokala företag!

I dessa orostider med Covid-19/ Corona-viruset är det mycket som påverkar oss människor, men även våra lokala företag!

Än så länge har många av våra lokala företag fortfarande “öppet som vanligt”, men alla drabbas. Många erbjuder take away, gratis hemkörning eller andra alternativa lösningar.

Bland de lokala företag finns även våra samarbetspartners OAS cafe (som erbjuder våra medlemmar 10% på allt), Kullzénska caféet(som erbjuder våra medlemmar stamkundsrabatt måndag-torsdag) samt Kama Sushi (som erbjuder våra medlemmar 10% på luncher efter kl 13 måndag-fredag). Stöd våra samarbetspartners och handla hos dem!

Många Facebookinlägg och grupper uppstår där människor erbjuder hjälp till de som inte kan gå ut själva. Ni får mer än gärna kommentera detta inlägg och tipsa om lokala företag som erbjuder alternativ eller Facebookgrupper där man kan erbjuda och få hjälp!

Vi vill gärna uppmuntra er att tänka och handla med hjärtat. Följ myndigheternas rekommendationer och restriktioner! Tillsammans kan vi göra skillnad!
#tillsammansförkalmar